Państwo Kościelne Rotria członkiem OPM

Drodzy Państwo, Ekscelencje, Głowy Koronowane i Obrane, i inni Czytelnicy

Przede wszystkim chciałbym wszystkich przywitać jako nowy redaktor Pisma OPM tymczasowo pełniący obowiązki redaktora naczelnego.

24 maja grupa państw zrzeszonych w Organizacji Polskich Mikronacji rozrosła się o nowego członka - Państwo Kościelne Rotria. Jest to kraj biorący przykład z historycznego Państwa Kościelnego i opiera się na duchowieństwie oraz swojej religii jaką jest rotrio-chrześcijaństwo. Na czele państwa stoi Patriarcha wybierany podczas konklawe na kadencję sześciu miesięcy. Państwo, które wstąpiło do OPM jest już drugą odsłoną tej mikronacji, ponieważ Pierwsza Rotria upadła.

Kandydatura Rotrii od samego początku budziła duże kontrowersje. Głównym zarzutem jaki był kierowany w stronę PK stało się mieszanie prawdziwej religii z mikronacjami. Jeszcze przed raportem Sekretarza Generalnego Minister Spraw Zagranicznych Triumwiratu Erboki Bogusj de Cubalibre nazwał to nawet “parodiowaniem realnych (religii - red.)”. Nazwał również Rotrię “kolejną “boonacja”, która opiera własne WWW na PHP Fusion.” Jego zdanie podzieliła Jej Królewska Mość Meisande V zapowiadając sprzeciw Królestwa Samundy, Prezydent Interlandu Paweł Abrams oraz Premier Królestwa Elderlandu baron Percian de Wega. Po czterech sprzeciwach do obrony swojego kraju przystąpił arcybiskup Xardas von Griningen. Napisał, że Rotria nie robi nic sprzecznego z katolicką religią, wiec nie ma powodów do nazywania jej herezją czy parodią. Po jego wypowiedzi Paweł Abrams przeprosił za swoje wcześniejsze zachowanie. Przed raportem swój sprzeciw w długiej, acz łagodnej wypowiedzi wyraził Reprezentant Scholandii hrabia Mateusz Walczak, oraz w niewiele krótszej Premier Austro-Węgier Victorio Mortuus.

Drugim problemem, który wynikł jeszcze przed raportem Piotra Kościńskiego był konflikt Rotrii z Udzielnym Księstwem Zakonu Templariuszy. Jednak poza Meisande, która sympatyzuje z Państwem Zakonnym nikt nie uważał tego za większy problem. Uznano do działań zbrojnych nie doszło, a konflikt wywołało UKZT, które zastosowała areszt domowy na Patriarsze. Tu duże zasługi Rotrii oddał Cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef II, wskazując na wysoką kontrowersyjność UKZT.

Trochę humoru do ostrej dyskusji wprowadził przedstawiciel Sarmacji Aaron von Lichtenstein-Rozman. Sprawiał wrażenie jakby był dopiero co wyrwany ze snu i widząc kilkakrotnie wspomniane Państwo Templariuszy wygłosił, krótką mowę w której sprzeciwił się tej kandydaturze, lecz o Rotrii nie wspomniał nawet przez chwilę.

14 maja Sekretarz Generalny opublikował raport w sprawie Rotrii. Nie zauważył w Państwie Kościelnym żadnych przeciwwskazań do wstąpienia w szeregi OPM. Po publikacji swój sprzeciw podtrzymali tylko najzagorzalsi przeciwnicy wstąpienia Rotrii w szeregi organizacji czyli Triumwirat Erboki i Królestwo Samundy. Reszta członków wycofała swój sprzeciw, lub całkowicie nie odniosła się do kandydatury. Hrabia Walczak zmienił zdanie i apelował o danie szansy Rotrii na pokazanie sie od dobrej strony. Gdy już wydawało się, że trzeci sprzeciw potrzebny do rozpoczęcia głosowania nie wpłynie, w ostatniej chwili wypowiedział się Percian de Wega z Elderlandu. Jak napisał “Niech zadecyduje prawo demokracji!” i zgłosił swoją dezaprobatę dla Rotrii.

Dokładnie połowa głosujących uznała, że Rotrię należy przyjąć do OPM. 3 państwa wyraziły sprzeci, a dwa wstrzymały sie od głosu. Państwo Kościelne stało się członkiem Organizacji Polskich Mikronacji.

212 Responses to “Państwo Kościelne Rotria członkiem OPM”


 1. 1 Vladimir

  Ja jako arcybiskup bardzo się cieszę :)

 2. 2 Green_P

  Ja myślę, że dobrze się stało, że Rotria została członkiem OPM-u. Okazało się, że w OPM-ie panuje demokracja. ;D Dobry krok w przód.

 3. 3 Perun

  Widzę, że nie śledził Pan głosowania, bo radykalny sprzeciw wyraził Wandystan.

 4. 4 Meisande V Gvandoya

  [quote]Drugim problemem, który wynikł jeszcze przed raportem Piotra Kościńskiego był konflikt Rotrii z Udzielnym Księstwem Zakonu Templariuszy. Jednak poza Meisande, która sympatyzuje z Państwem Zakonnym[/quote]

  Chciałabym zauważyć, że ZKS ma podpisany traktat z UKZT, więc słowo “sympatyzuje” tu raczej jest nieadekwatne.
  Stanowisko Samundy w sprawie Rotrii przedstawiłam w OPM i jest ono odzwierciedleniem opinii większości mieszkańców ZKS.

 5. 5 Mardred Kwiatkowski-Bourbon

  Przepraszam Jej Wysokość, ale można mieć podpisany traktat i może z tego całkowicie nic nie wynikać. Czy Królowa ukrywa ciepłe stosunki z UKZT?

 6. 6 Meisande V Gvandoya

  Szanowny Panie, ja nic nie ukrywam, u nas jest zbyt gorąco by cokolwiek ukrywać ;) A tak na serio, nie wiem jak w innych państwach, jeśli idzie o Samundę, to traktat jest czymś ważnym, u nas uważa się iż podpisując traktat obie strony mają obowiązek się wspierać w trudnych chwilach.
  A jak już pisałam, stanowisko w sprawie Rotrii jest od początku chęci wstąpienia przez nią do OPM takie samo jak i w chwili obecnej, a że jest zbieżne ze stanowiskiem UKZT nie ma tu nic do rzeczy. Czy jeśli Sarmacja i Scholandia będą miały taki sam pogląd na jakąś sprawę, też będzie Pan insynuował że istnieją między nimi ciepłe stosunki albo że może coś ukrywają, Pan raczy przesadzać, to że jestem kobietą o niczym nie świadczy, prócz tego że jestem kobietą jestem jeszcze głową państwa, proszę to mieć na uwadze i nie dopatrywać się bzdurnych rzeczy, a skupić się raczej na pisaniu faktów, bo bajek i plotek to w v-świecie mamy dostatek.

 7. 7 Mardred Kwiatkowski-Bourbon

  Wytknęła mi Jej Wysokość szowinizm. Dziwne, bo ani przez chwilę nie skrytykowałem tego, że Królowa jest kobietą. Nie powiedziałem też, że to problem. Wszyscy zainteresowani dokładnie wiedzą, o przyjaźni miedzy UKZT i Samundą, jak wiadomo o przyjaźni Dreamlandu ze Scholandią, wiec jeszcze raz pytam o co jej Królewskiej Mości chodzi?

 8. 8 Meisande V Gvandoya

  Nie podoba mi się to Pana zdanie
  “Jednak poza Meisande, która sympatyzuje z Państwem Zakonnym”, uważam, że jest ono nieodpowiednie do stosunków między ZKS a UKZT, współpraca to odpowiednie słowo.

 9. 9 Mardred Kwiatkowski-Bourbon

  Będę pamiętał na przyszłość.

 10. 10 gry planszowe

  Ciekawa strona, trafilem tu przypadkowo, ale od dzis bede wpadal czesciej, pozdro

 11. 11 zaklady bukmacherskie

  Ciekawa strona, bede ja odwiedzal czesciej, pozdro

 12. 12 zak

  Ciekawy post, dodalem twoj blog do ulubionych, bede tu teraz wpadal czesciej, pozdrawiam

Leave a Reply

You must login to post a comment.