„Wszystkim zależy na rozwoju Al Rajnu.”

Wywiad z Ekscelencją Mateuszem Walczakiem o jego misji w Al Rajn.

Ekscelencja Walczak opublikował swój bardzo obszerny raport w sprawie misji w Al Rajn. To chyba najlepszy czas na rozmowę podsumowującą, choć misja nadal obserwuje rozwój wydarzeń w Sułtanacie.

Informator OPM: Jak wygląda sytuacja w Al Rajn w tej chwili?
Mateusz Walczak: Sytuacja w Al Rajnie bardzo się ustabilizowała od wrześniowego rozwiązania konfliktu. Odbyły się wybory, ruszyły prace nad nową konstytucją. Na pewno Sułtanat jest na dobrej drodze ku ugruntowaniu wewnętrznemu. Mam nadzieję, że później przyjdzie miejsce na politykę zagraniczną (zapewne dużo w tej kwestii zmieni się w nowej konstytucji) w tym przede wszystkim przystąpienie do OPM.
IOPM: Na ile trwały jest ten spokój? W końcu w czasie rządzenia Al Rajnem przez puczystów wiele razy mieliśmy okazję oglądać temperament rajńskich polityków. Może to tylko chwilowe uspokojenie i w niedługim czasie sytuacja się powtórzy.
MW: Myślę, że nie. Owszem, wielu rajńskich polityków nie raz zachowywało się w tamtym czasie bezkompromisowo, ale uważam, że ten okres mamy za sobą. Mimo różnic wszystkim zależy na rozwoju Al Rajnu. Misja wciąż działa w charakterze obserwacyjnym i gdy tylko coś niepokojącego się wydarzy, na pewno zareaguję.
IOPM: W raporcie nie podano ostatecznego losu JW Sułtan. Czy zgodnie z żądaniami demokratycznie wybranego rządu i WRNOR podjęła ona decyzję o abdykacji?
MW: W raporcie nie uwzględniłem tego, gdyż strony nie podjęły ostatecznej decyzji, co do losu tronu. Uważam, że dobrze się stało w tej kwestii. To Sułtan powinna zdecydować, czy zrezygnować, czy pozostać głową państwa. Liczę, że w tym wyborze zwycięży zdrowy rozsądek poparty chłodną analizą, czy starczy czas na łączenie tej ważnej funkcji z realem.
IOPM: Ekscelencja wspomniał o planach wstąpienia do OPM. Czy są to tylko kuluarowe rozmowy, czy też podjęto już w tej sprawie jakąś szerszą dyskusję w szeregach władzy lub na forum publicznym?
MW: Program zwycięskiej partii HaT obejmuje ogólnokrajową debatę w sprawie wstąpienia do OPM. Ten punkt nie jest realizowany póki, co z powodu porządkowania spraw wewnętrznych. Nie powinniśmy poganiać Sułtanatu w tej ważnej kwestii. Musimy pamiętać, że Al Rajn przechodzi ważne reformy i na pierwszym miejscu będą teraz sprawy wewnętrzne. Kręgi rządowe są jednak nastawione bardzo dobrze do OPM, dlatego liczę, że po najważniejszych zmianach przyjdzie czas na wstąpienie do OPM.
IOPM: Czy w czasie negocjacji doszło do nieprzyjemnych incydentów pod adresem Ekscelencji? Niektórzy Rajńczycy lubią dosadnie wyrażać się o innych.
MW: Przyznam, że smutne było, gdy kilku skrajnie prawicowych polityków wypowiadało się o mnie niekulturalnie, czy wręcz wulgarnie. Właściwie najgorsze jest to, że nikt nie podejmuje jakichkolwiek kroków w tym kierunku, aby takie zachowania przestały występować. Mówię tutaj głownie o organach ścigania. Ponadto to sami mieszkańcy powinni po prostu tępić takie zachowania, we własnym gronie, tak, aby się nie powtarzały. Tak często kształtuje się opinia, że “ludzie w tym państwie są tacy…” Na podstawie jednej czy dwóch osób. Poza tymi incydentami przyjęcie przez władze było bardzo miłe i przyjazne.
IOPM: Na zakończenie Redakcja Informatora OPM gratuluje pomyślnej mediacji i odznaczenia. Dziękuję za wywiad.
MW: Bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich czytelników “IOPM”.

rozmawiał Mardred Jakub Kwiatkowski

90 Responses to “„Wszystkim zależy na rozwoju Al Rajnu.””


 1. 1 T.Kiechajas

  Bzdura. Mnie np. ani trochę.

 2. 2 Mardred Kwiatkowski-Bourbon

  :)

 3. 3 SQAD

  Przy okazji zmiany konstytucji Al Rajn powinien zmienić nazwe na ciekawsza ta jest trudna do wymówienia i zapamientania.

 4. 4 Yaraeh

  I zawiera błąd gramatyczny.

Leave a Reply

You must login to post a comment.